search
menu menu_open

Rządzie, lepiej obniż VAT

24 czerwca 2019

Rządzie, lepiej obniż VAT

Wolelibyśmy obniżkę podatków pośrednich niż dochodowego, a z rozwiązań w piątce Kaczyńskiego najbardziej podoba się nam 17-proc. PIT.

Kowalscy wolą obniżkę VAT bardziej od obniżki PIT – wynika z sondażu IBRiS dla DGP i RMF FM. Zapytaliśmy także o to, co z podatkowej oferty z piątki PiS podoba się najbardziej. Faworytem jest obniżka podstawowej stawki PIT z 18 do 17 proc. Na drugim miejscu ankietowani wymieniają PIT zero dla młodych. Dopiero na trzecim są wyższe koszty uzyskania przychodu, choć dla wielu podatników to większa korzyść niż obniżka PIT. Projekt ustawy o PIT zero wkrótce ma przyjąć rząd. Jeszcze w lipcu ma ona być uchwalona przez parlament. A projekty dotyczące dwóch innych rozwiązań mają być wkrótce pokazane przez resort finansów.

—————

Zdaniem Janusza Cichonia z Platformy Obywatelskiej to sygnał, że Polacy oczekują obniżenia obciążeń podatkowych. Mogłoby to wskazywać, że rządzący powinni odmrozić próg podatkowy, który nie zmienił się do momentu wprowadzenia systemu dwóch stawek, czyli od 2009 r.

Ale zdarzają się odmienne interpretacje. Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, może to świadczyć o przyzwoleniu na wprowadzenie kolejnego progu i trzeciej stawki. W podobny sposób interpretuje wyniki nasz rozmówca z resortu finansów. Przynajmniej na razie nie ma jednak o tym mowy.

Więcej:

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1418716,polacy-najbardziej-chca-nizszego-podatku-vat.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna