search
menu menu_open

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą o 10 proc. wyższe składki na ZUS

28 czerwca 2019

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą o 10 proc. wyższe składki na ZUS

Wzrost wysokości należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najbardziej odbije się na małych firmach – ostrzegają eksperci.

W przyszłym roku przedsiębiorców czeka znaczny wzrost wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Jak wynika z przedstawionych przez rząd prognoz makroekonomicznych zawartych w założeniach projektu budżetu państwa na 2020 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ma wynieść w przyszłym roku 5227 zł. 60 proc. tej kwoty będzie podstawą wymiaru składek płaconych przez przedsiębiorców niekorzystających z żadnych preferencji. Wyjątkiem jest składka zdrowotna, której podstawę wymiaru poznamy dopiero w styczniu przyszłego roku.

Obecnie ogółem ubezpieczeniu podlega 15,7 mln osób, z czego 1,57 mln opłaca składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W tej grupie aż 1,2 mln osób płaci je w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Konsekwencją takich założeń rządu będzie wzrost składek, i to naprawdę duży. Procentowo największy od 2013 r., licząc rok do roku – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1419300,skladki-na-zus-przedsiebiorcy-zaplaca-wiecej.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna