search
menu menu_open

Przedsiębiorcy chcą powiązać składki do ZUS z dochodem

4 lipca 2019

Przedsiębiorcy chcą powiązać składki do ZUS z dochodem

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uważa, że ryczałtowy system opłacania składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej jest niesprawiedliwy i wymaga naprawy. Postuluje powiązanie ich z dochodem płatników. To reakcja na prognozowaną na przyszły rok niemal 10-proc. podwyżkę składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez przedsiębiorców.


FPP

wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) proponują systemową reformę ubezpieczeń społecznych, która ma uporządkować ten obszar oraz wyeliminować jego mankamenty, takie jak nieproporcjonalne obciążenia i wątpliwości interpretacyjne dotyczące zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego.

Propozycja

FPP

i CALPE zakłada powiązanie podstawy wymiaru składek na ZUS przedsiębiorców z podstawą opodatkowania. Taki system byłby prostszy (brak konieczności dokonywania odrębnych rozliczeń na potrzeby ZUS i urzędu skarbowego) i bardziej elastyczny od obecnego. Zaproponowane rozwiązanie wiąże wysokość obciążeń na ZUS z możliwościami finansowymi przedsiębiorców.

Więcej:

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1419997,przedsiebiorcy-chca-powiazac-skladki-do-zus-z-dochodem.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna