search
menu menu_open

Konkurencyjne opodatkowanie pracy

5 lipca 2019

Konkurencyjne opodatkowanie pracy

Na tle krajów regionu w Polsce zatrudnienie specjalisty jest stosunkowo tanie, także pod względem podatkowym – wynika z raportu firmy Mazars. Dziś to nasz atut, ale zapowiadane zmiany w składkach do ZUS mogą nas go pozbawić.

Gdzie opodatkowanie pracy jest najwyższe, a gdzie najniższe? – na takie pytanie starali się odpowiedzieć eksperci firmy doradczej Mazars w tegorocznej edycji „Przewodnika podatkowego dla Europy Środkowo-Wschodniej”. Pod uwagę wzięto 22 kraje szeroko pojętego regionu.

—————

Jednak jednocześnie rząd zaproponował zniesienie limitu 30-krotności dla składek na ZUS, co będzie oznaczało znaczący wzrost obciążeń podatkowo-składkowych przy wysokich zarobkach. – Niewątpliwie spowodowałoby to pogorszenie naszej konkurencyjności podatkowej w regionie – komentuje Jurkiewicz. – Takie rozwiązanie spowoduje dotkliwy wzrost kosztów pracy w tych sektorach, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych specjalistów. Mocno uderzy to więc w branże nowoczesnej gospodarki, na których rządowi najbardziej zależy – uważa też

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/307049841-Konkurencyjne-opodatkowanie-pracy.html

Źródło: Rzeczpospolita