search
menu menu_open

KO: grubsze portfele dla aktywnych

15 lipca 2019

KO: grubsze portfele dla aktywnych

Opozycja chce dać pracującym 30 mld zł. Relatywnie najwięcej skorzystać mieliby najmniej zarabiający.

W nadchodzących wyborach Koalicja Obywatelska chce zawalczyć o głosy Polaków, zwiększając zawartość portfeli. Ale nie wszystkich i nie poprzez świadczenia społeczne, tylko poprzez obniżkę danin nałożonych na pracę oraz premię za aktywność.

Przedstawiony podczas weekendowej konwencji program „Niższe podatki, wyższe płace” zakłada, że przy takich samych kosztach pracy dla pracodawcy płace netto wyraźnie wzrosną. – Dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przewidujemy ograniczenie od 2021 r. łącznego obciążenia podatkiem dochodowym oraz składkami ZUS i zdrowotną do 35 proc. z ok. 40 proc. obecnie – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej.

—————

W podobnym tonie wypowiada się również

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. Ale zawraca uwagę, że inne rozwiązania zaproponowane przez KO można jeszcze poprawić. Na przykład zwolnienie z PIT osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale pracują i nie pobierają emerytury, można rozciągnąć także na zwolnienie ze składki rentowej. A zwolnienie młodych osób, do 25 lat, które zaczynają własny biznes, ze składek na ZUS i NFZ Kozłowski uznaje za zbyt wybiórcze.

Więcej:

https://www.rp.pl/Gospodarka/307149954-KO-grubsze-portfele-dla-aktywnych.html

Źródło: Rzeczpospolita