search
menu menu_open

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

16 lipca 2019

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownicy zapisywani są automatycznie. Jeśli ktoś chce zrezygnować z oszczędzania na emeryturę musi wypełnić specjalną deklarację. Rezygnację trzeba odnawiać co 4 lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak się nad tym zastanowić, bo przy obecnych przeciętnych zarobkach, po dziesięciu latach, oszczędzający zgromadzą kapitał w PPK w wysokości ok. 30 tys. złotych.

Od 1 lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co kolejne pół roku – aż do stycznia 2021 r. – system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

Według wyliczeń

Federacji Przedsiębiorców Polskich

, przyjmując nawet bardzo ostrożne założenia makroekonomiczne, osoba uczestnicząca w PPK przez cały okres aktywności zawodowej ma szansę na zgromadzenie kapitału, który w momencie przejścia na emeryturę pozwala na wypłatę równowartości czternastokrotności miesięcznego świadczenia należnego z ZUS-u. – W innym ujęciu, oznacza to otrzymywanie przez 10 lat miesięcznie 36 proc. emerytury ZUS – wskazano.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/jak-zrezygnowac-z-ppk,445092.html

Źródło: Prawo.pl