search
menu menu_open

Zmiany w PIT już od października

17 lipca 2019

Zmiany w PIT już od października

Na wtorkowym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami, rząd przyjął projekt obniżki stawki PIT do 17 proc. z obecnych 18 proc. oraz co najmniej podwojenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodu. Nieoczekiwanie za to ogłosił, że nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 października 2019 r., choć w projekcie była mowa o 1 stycznia 2020 r.

– Chodzi o to, by pozytywne efekty tych zmian, czyli wzrost dochodów netto Polaków, były odczuwalne jak najszybciej – wyjaśnia resort finansów.

Wprowadzenie tak poważnych zmian w trakcie roku podatkowego wiąże się jednak z dużymi komplikacjami. Wszyscy płatnicy PIT, w tym pracodawcy, właściciele firmy czy instytucje rozliczające emerytów będą musieli bardzo szybko dostosować swoje programy do zmieniających się przepisów.

—————

Do tego w rozliczeniu za 2019 r. trzeba będzie posługiwać się dwoma wielkościami kosztów uzyskania przychodu oraz dwoma kwotami zmniejszającymi podatek – w zależności od tego, kiedy uzyskaliśmy dochód. – To bardzo skomplikowana operacja – przyznaje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Wydaje się, że wprowadzenie zmian w skali podatkowej w trakcie roku możliwe jest tylko dzięki temu, że w ramach programu e-PIT to administracja jest w stanie za nas rozliczyć podatek – dodaje.

Więcej:

https://www.parkiet.com/Podatki/307179979-Zmiany-w-PIT-juz-od-pazdziernika.html

Źródło: Parkiet