Rekordowe składki ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy za jednolitym system składek

19 lipca 2019

Rekordowe składki ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy za jednolitym system składek

W przyszłym roku wzrośnie przeciętne wynagrodzenie, a wraz z nim wzrosną składki ZUS. Zapowiada się rekordowa podwyżka. Federacja Przedsiębiorców Polskich opowiada się za wprowadzeniem jednolitego systemu ubezpieczeń społecznych powiązanego z dochodem płatników.

Jak informowaliśmy pod koniec czerwca, rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok. W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto. To oznacza podwyżkę o 200 zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Pełne składki ZUS na 2020 r. (bez składki zdrowotnej – opublikowana zostanie w styczniu 2020 r.) wyniosą łącznie 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku obecnym. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7%. Jak podaje portal zus.pox.pl, biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, że w przyszłym roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 375 zł.

Federacja Przedsiębiorców Polskich

FPP

) popiera stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców dotyczące składek na ZUS i wprowadzenia jednolitego systemu ubezpieczeń powiązanego z dochodem płatników.

Źródło: Money.pl