search
menu menu_open

1,9 tys. stulatków pobiera emeryturę specjalną. To ponad 4 tys. brutto

5 sierpnia 2019

1,9 tys. stulatków pobiera emeryturę specjalną. To ponad 4 tys. brutto

Dokładnie 4 003,88 zł brutto wynosi od marca 2019 emerytura wyjątkowa EDWS, którą pobierają osoby, które ukończyły 100 lat. Jak podaje ZUS, po marcowej waloryzacji pobierało je 1,9 tys. świadczeniobiorców. W tej grupie 300 było mężczyzn i 1,6 tys. kobiet.

Jak informuje ZUS, emerytura wyjątkowa EDWS jest świadczeniem honorowym przyznawanym w wysokości aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, która jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Otrzymują ja osoby, które ukończyło 100. rok życia.

W przypadku osób, które do tej pory pobierały jakiekolwiek świadczenie z ZUS, świadczenie to przysługuje z urzędu, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat. Natomiast osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z ZUS, aby je otrzymać, muszą złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. Może to również zrobić członek rodziny w imieniu uprawnionego 100-latka.

—————

Zdaniem

Federacji Przedsiębiorców Polskich

, problem emerytur „sub-minimalnych”, czyli niższych od emerytury minimalnej, w 2025 r. będzie dotyczył już pół miliona emerytów, a w 2030 r. liczba pozbawionych prawa do najniższego świadczenia może sięgać 650 tysięcy osób.

Więcej:

https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/1-9-tys-stulatkow-pobiera-emeryture-honorowa-to-ponad-4-tys-brutto,65988.html

Źródło: Pulshr.pl