search
menu menu_open

Fiskusowi raportują już Złożenie wniosku o wypłatę wszyscy i wszystko

8 sierpnia 2019

Fiskusowi raportują już Złożenie wniosku o wypłatę wszyscy i wszystko

Surowe kary, niejasne przepisy i brak oficjalnej bazy powodują, że z ostrożności wielu doradców i podatników przekazuje urzędnikom więcej niż potrzeba.

Skarbówka pokazuje małym przedsiębiorcom swoje łagodniejsze oblicze, dzięki czemu zapłacą niższy podatek. Urzędnicy zgadzają się na odliczenie takich wydatków, które wcześniej były przedmiotem sporów. Przykład? Opłaty za naukę języka obcego, dodatkowe studia czy rachunki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu.

Wprowadzony 1 stycznia 2019 r. obowiązek raportowania schematów podatkowych tzw. MDR od początku budził kontrowersje i wątpliwości. Początkowo blady strach padł na firmy, które na co dzień zajmują się doradzaniem w podatkach. Po ponad pół roku raportowanie zaczyna spędzać sen z powiek nie tylko profesjonalistów, ale zwykłych podatników. Dziś MDR nie boją się już tylko ci, którzy nic lub niewiele o nich wiedzą – zgodnie twierdzą eksperci podatkowi.

—————


Mariusz Korzeb doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

: Regulacje wprowadzone do polskiego porządku prawnego dotyczące obowiązku raportowania schematów podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules) są wyjątkowo skomplikowane. Stan niepewności pogłębiają także wydane do nich objaśnienia przez Ministerstwo Finansów. Projektodawca do kilku artykułów przygotował ponad sto stron wyjaśnień, które niekiedy podają w wątpliwość literalne brzmienie samych przepisów. Taki stan rzeczy potęguje poczucie braku pewności prawa wśród podatników. Przedsiębiorcy, jak również doradcy podatkowi w obawie przed sankcjami zmuszeni zostali do zgłaszania większej ilości informacji, niż wynika to z obowiązków podatkowych. Należy mieć nadzieję, że niebawem nastąpi uporządkowanie procesu raportowania, tak aby nie angażować nadmiernie przedsiębiorców i doradców do wykonywania zbędnych i nikomu niepotrzebnych czynności.

Więcej:

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/308069985-MDR-fiskusowi-raportuja-juz-wszyscy-i-wszystko.html?cid

Źródło: Rzeczpospolita