search
menu menu_open

Przedwyborcza gra PiS. Czy możliwy jest budżet bez deficytu?

28 sierpnia 2019

Przedwyborcza gra PiS. Czy możliwy jest budżet bez deficytu?

Budżet ma być bez deficytu i jednocześnie rząd ma zrezygnować z niektórych pomysłów zwiększenia wydatków prezentowanych wcześniej. Ale według nieoficjalnych doniesień nie można przywiązywać do tych deklaracji większej wagi. Powód? Wybory.

O tym, że przyszłoroczny budżet ma być bez deficytu, donoszą

„Rzeczpospolita”

i „

Dziennik Gazeta Prawna

”. Więcej szczegółów na temat tego, jak wygląda plan wydatków i dochodów na przyszły rok, jest w tym drugim.

—————

Na to, że rząd stara się uniknąć kontrowersyjnych źródeł dochodów w przyszłorocznym budżecie, a takim dla opinii publicznej byłoby np. wprowadzenie nowych podatków, zwraca uwagę

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Jego zdaniem należy poczekać na szczegóły projektu, zwłaszcza w kontekście planowanych wydatków. – Wiadomo, że wiele z nich ma charakter sztywny. Będą także nowe, jak program rodzina 500+, który został rozszerzony na pierwsze dziecko – komentuje. – Pytanie, czy zostanie uwzględniona w przyszłym roku 13. emerytura [premier Mateusz Morawiecki na razie zapowiedział, że to rozwiązanie będzie stałe]. Na razie to jednak rozwiązanie jednorazowe. Jakie będą zasady waloryzacji emerytur? Czy waloryzacja dodatkowa mieszana, czyli z gwarantowaną kwotą dla najbiedniejszych emerytów, zostanie wprowadzona czy nie? – zastanawia się.

Więcej:

http://wyborcza.pl/7,155287,25123000,budzetowa-gra-pis.html

Źródło: Gazeta Wyborcza