search
menu menu_open

Wynagrodzenie minimalne jeszcze wyższe. 2,2 mld więcej dla budżetu i punkty u wyborców

6 września 2019

Wynagrodzenie minimalne jeszcze wyższe. 2,2 mld więcej dla budżetu i punkty u wyborców
Rząd rozważa podniesienie płacy minimalnej do 2500 zł w 2020 roku. – Nie wykluczam dalszej korekty w górę – przyznał w rozmowie z money.pl premier Morawiecki. Dodatkowe 250 zł brutto to jednocześnie świetna PR-owa zagrywka przed wyborami, jak i dodatkowe wpływy do budżetu.

Obecnie ustawowa pensja minimalna wynosi 2250 zł brutto. Rząd na Radzie Dialogu Społecznego proponował jej podniesienie w przyszłym roku do 2450 zł brutto, ale – jak wynika z ostatnich wypowiedzi szefa rządu – może ona wzrosnąć jeszcze o kolejne 50 zł brutto.

—————

Jak duży? W maju oszacowała to

Federacja Przedsiębiorców Polskich

(

FPP

), wykorzystując metodykę analogiczną do stosowanej w rządzie. Z wyliczeń wynika, że do sektora finansów publicznych wpłynęłoby dodatkowe 2,2 mld zł w skali roku.

Podniesienie pensji minimalnej oczywiście jest dobrą wiadomością dla najmniej zarabiających. Jak policzyła

FPP

, wynagrodzenie netto pracownika po uwzględnieniu zapowiedzianych zmian – takich jak podwyżka kwoty kosztów uzyskania przychodu do 250 zł miesięcznie oraz wprowadzenie najniższej stawki PIT 17 proc. – wyniosłoby po podwyżce 1852 zł.

Więcej:

https://finanse.wp.pl/wynagrodzenie-minimalne-jeszcze-wyzsze-22-mld-wiecej-dla-budzetu-i-punkty-u-wyborcow-6421216774006401a

Źródło: Wp.pl