search
menu menu_open

Rewolucja w składkach ZUS dla małych firm według PIS

23 września 2019

Rewolucja w składkach ZUS dla małych firm według PIS

Średnio 500 zł miesięcznie mają zyskać przedsiębiorcy w efekcie zmiany sposobu liczenia składek ubezpieczeniowych. Poważnym ograniczeniem dla ulg mogą być jednak ustanowione przez PiS limity.

Przedstawiony przez PiS na sobotniej konwencji wyborczej pakiet obietnic dla małych i średnich przedsiębiorstw wygląda niezwykle obiecująco, choć wciąż brakuje wielu szczegółów.

Przede wszystkim chodzi o hasło „ulga 500 zł dla firm”, pod którym kryje się możliwość naliczenia składki do ZUS proporcjonalnie od uzyskiwanego dochodu. Według koncepcji PiS z tej możliwości będę mogły korzystać firmy o przychodach do 10 tys. zł miesięcznie i dochodach do 6 tys. zł miesięcznie. W efekcie mają one zapłacić niższe składki niż obecnie – średnio o ok. 500 zł miesięcznie. Premier Mateusz Morawiecki szacował, że dzięki temu firmy zaoszczędzą, a budżet państwa straci, 1,5–2 mld zł rocznie. Skorzystać z tego rozwiązania może ok. 270 tys. firm.

—————

Jak to może działać w praktyce? Niestety, PiS nie pokazał szczegółów. – Można jednak podejrzewać, że podstawą liczenia składki będzie połowa uzyskiwanego dochodu – komentuje

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, która przygotowała propozycję podobnych reform.

Więcej:

https://www.rp.pl/Biznes/309229950-Rewolucja-w-skladkach-ZUS-dla-malych-firm-wedlug-PiS.html?cid

Źródło: Rzeczpospolita