search
menu menu_open

Zniesienie limitu 30-krotności.Wiceminister finansów: należy to poddać pod konsultacje

1 października 2019

Zniesienie limitu 30-krotności.Wiceminister finansów: należy to poddać pod konsultacje

Projekt ustawy dotyczący zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS powinien w październiku zostać przekazany do konsultacji społecznych, uważa wiceminister finansów Leszek Skiba. Sceptyczni wobec pomysłu zniesienia limitu są też niektórzy ekonomiści.

Zapytany o kwestię zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, Leszek Skiba wskazał, że „są argumenty, które wskazują, że nie jest to prosta decyzja”. Wiceminister finansów zauważa, że z jednej strony zniesienie limitu spowoduje, że osoby osiągające miesięczne wynagrodzenie powyżej 20 tysięcy złotych brutto dostaną mniejszą pensję, a z drugiej są argumenty równościowe dotyczące wielkości klina podatkowego (czyli różnicy między kosztem zatrudnienia pracownika z jego wynagrodzeniem netto) – informuje „Next Gazeta”.

—————

To dlatego część ekspertów uważa likwidację 30-krotności za złe rozwiązanie.

Federacja Przedsiębiorców Polskich

oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej wskazują, że zapowiadana zmiana prawna doprowadziłaby do powstania tzw. kominów emerytalnych oraz związanego z tym daleko idącego pogłębienia rozwarstwienia wysokości wypłacanych świadczeń.

Więcej:

https://www.money.pl/emerytury/zniesienie-limitu-30-krotnosciwiceminister-finansow-nalezy-to-poddac-pod-konsultacje-6430153560790657a.html

Źródło: Money.pl