search
menu menu_open

Piękne deklaracje i podatkowa mitręga. Czy warunki prowadzenia biznesu poprawiły się za rządów PiS?

7 października 2019

Piękne deklaracje i podatkowa mitręga. Czy warunki prowadzenia biznesu poprawiły się za rządów PiS?
Postawa rządu wobec przedsiębiorców przez ostatnie cztery lata była pełna kontrastów. Z jednej strony deklaracje ułatwień, z drugiej – duża nieufność.

Filozofia działania PiS, zarysowana w trakcie poprzedniej kampanii, zakładała głęboki ukłon w stronę krajowego kapitału oraz pchnięcie biznesu do działania w pożądanym przez państwo kierunku. Ukłonem była choćby obietnica wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej, który miały płacić zagraniczne sieci handlowe, na czym mali by zyskali. Pchnięcie uzasadniały opowieści o miliardach zalegających na firmowych kontach, które warto byłoby wydać na inwestycje pro rozwojowe.

—————

Wedłu

g Łukasza Kozłowskiego, ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich

, bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy warunki prowadzenia biznesu poprawiły się za rządów PiS, czy się pogorszyły. – Z jednej strony mamy Konstytucję biznesu czy pakiet 100 zmian dla firm. Wprowadzono pożądane rozwiązania, jak choćby zasadę domniemania uczciwości oraz regułę przyjaznej interpretacji, która wszystkie wątpliwości nakazuje rozstrzygać na korzyść biznesmena. Ale ciągle otwarta jest kwestia przełożenia tych zasad na praktykę działania organów administracji publicznej – mówi

Kozłowski

.

Więcej:

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1433408,pis-warunki-podatkowe-prowadzenia-biznesu.html

Źródło: Gazetaprawna.pl