Drogowcy muszą przyśpieszyć przetargi

10 października 2019

Drogowcy muszą przyśpieszyć przetargi

GDDKiA rozsypała worek z kontraktami. Jeśli chce zdążyć z ich realizacją, do połowy przyszłego roku musi wyłonić wielu wykonawców

W ostatnich latach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła niewiele przetargów. W tym roku znacznie przyśpieszyła. Już rozpisała postępowania na wykonanie 113 km autostrad i dróg ekspresowych, a do końca roku planuje przetargi na 226 km ekspresówek oraz 20 km tras niższej kategorii. Wartość postępowań ogłaszanych w drugim półroczu jest szacowana na co najmniej 12 mld zł. Jakub Chojnacki, członek zarządu PORR, podkreśla, że aby zdążyć wykonać wiele z nich i rozliczyć unijne finansowanie, przetargi należy sfinalizować do połowy 2020 r. Chodzi zwłaszcza o kontrakty, które będą realizowane w systemie projektuj i buduj.

Czasu jest niewiele.

Federacja Przedsiębiorców Polskich

oraz związane z nią Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej szacują, że od momentu ogłoszenia przetargu do podpisania umowy z wykonawcą mija ponad 700 dni, a w poprzedniej perspektywie było to 355 dni.

Źródło: Puls Biznesu