Vat od aut bez zmian do końca 2022r.

15 października 2019

Vat od aut bez zmian do końca 2022r.

Kto korzysta z samochodu osobowego zarówno w firmie, jak i do celów prywatnych, będzie jeszcze przez trzy lata odliczać 50 proc. podatku z faktur dokumentujących zakup pojazdu i wydatki związane z jego używaniem.

O akceptującej decyzji Rady Unii Europejskiej w tym zakresie poinformowali wczoraj przedstawiciele Ministerstwa Finansów (decyzja Rady UE 2019/1594 z 24 września 2019 r.).

To już trzeci raz, gdy Rada UE wyraża zgodę na ograniczenie przez Polskę prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do samochodów osobowych (wcześniejsze decyzje były wydane w 2013 r. i w 2016 r.).

O podwyższenie limitu apeluje również

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. Podkreśla, że ograniczenie prawa do odliczenia VAT dla przedsiębiorcy to konkretne uszczuplenie finansowe. Mógłby on przeznaczyć te pieniądze na rozwój firmy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna