Nowy mały ZUS+ już od stycznia 2020 r.

18 października 2019

Nowy mały ZUS+ już od stycznia 2020 r.

320 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą od 1 stycznia ma objąć tzw. nowy mały ZUS+ – wynika z projektu ustawy, który właśnie trafił do konsultacji. Płacone składki będą wyliczane od 50 proc. dochodu jeśli roczny przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł.

Zmiany, oznaczające koszty dla budżetu na poziomie 1,2 mld zł, zostały zapisane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Planowany termin ich przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został wyznaczony na IV kwartał 2019 r.

– Rozwiązanie zmierza we właściwym kierunku, ale potrzebna jest dyskusja na temat limitu przychodów oraz częstotliwości ustalania wysokości składek. Wyliczanie ich na cały rok utrudnia elastyczne dostosowanie ich wysokości do zmieniającej się sytuacji przedsiębiorcy – napisał na Twitterze

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.