search
menu menu_open

Bogaci z wyższym ZUS? To zły pomysł

25 października 2019

Bogaci z wyższym ZUS? To zły pomysł

Jeśli rząd chce zwiększyć udział osób zamożnych w dochodach państwa, to zniesienie limitu składek na ubezpieczenia społeczne jest najgorszym z możliwych na to sposobów – ostrzegają ekonomiści.

Ze strony polityków Zjednoczonej Prawicy wciąż płynie niejednoznaczny przekaz w sprawie zniesienia limitu składek ZUS. W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller mówił o potencjalnym wycofaniu się rządu z tego pomysłu. Zaś Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, że możliwa jest zmiana limitu z obecnej 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia na 40- lub 45-krotność.

—————


Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

: Podniesienie limitu składek ZUS z 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia do 40-krotności jest rozwiązaniem lepszym, przynoszącym mniej negatywnych efektów niż zniesienie tego limitu. Jednak trudno się zgodzić z argumentacją, że podwyżka składek dla osób zamożniejszych jest wyrazem solidaryzmu społecznego. W systemie ubezpieczeń społecznych wyższa składka oznacza wyższą emeryturę, a nie dokładanie się do osób, które mają niższe świadczenia.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/310249876-Bogaci-z-wyzszym-ZUS-To-zly-pomysl.html

Źródło: Rzeczpospolita