search
menu menu_open

Fiskus nie kontroluje miliardów na cmentarzu

28 października 2019

Fiskus nie kontroluje miliardów na cmentarzu

Szara strefa w branży pogrzebowej jest warta 3,4 mld zł. Służby skarbowe mało się tym interesują.

Dla przedsiębiorców zajmujących się pochówkiem zmarłych i różnymi usługami z tym związanymi nastały złote czasy. Od kilku lat w Polsce rośnie liczba zgonów. Przekroczyła już 400 tys. rocznie. Powód jest prosty: zaczyna wymierać pokolenie wielkiego wyżu demograficznego, który nastąpił tuż po II wojnie światowej. Przez kilkanaście powojennych lat co roku rodziło się 600–800 tys. dzieci.

W najbliższych latach można się zatem spodziewać niemal pół miliona pogrzebów rocznie. Według polskiej tradycji każde takie wydarzenie – choć smutne – wymaga godnej oprawy. Organizuje ją zwykle profesjonalny zakład pogrzebowy. Niestety, spora część firm z branży działa nielegalnie albo nie ujawnia fiskusowi znacznej części swej działalności. Jak wynika z niedawno opublikowanego raportu

Federacji Przedsiębiorców Polskich

i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, fiskusowi ucieka niemal 949,6 mln zł z tytułu różnych podatków z branży. To zakłady kamieniarskie, grabarze, producenci trumien i inne firmy związane z organizacją pogrzebów.

Więcej:

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/310279944-Jak-skarbowka-kontroluje-branze-pogrzebowa.html

Źródło: Rzeczpospolita