search
menu menu_open

Pieniądze przeciekają państwu przez palce na cmentarzach

29 października 2019

Pieniądze przeciekają państwu przez palce na cmentarzach

Szara strefa w branży pogrzebowej warta jest 3,4 mld zł. Z tej kwoty ok. 1,4 mld zł to łączna wartość usług, a nieco ponad 2 mld zł to wynagrodzenia wypłacane „pod stołem”. Jak pisze „Rzeczpospolita”, służby skarbowe mało się interesują całym zagadnieniem. Skarb Państwa rocznie ma tracić niemal 950 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i składek

Liczba zgonów w Polsce przekracza już 400 tys. rocznie. Jak przypomina „Rzeczpospolita”, powodem jest fakt, że zaczyna wymierać pokolenie wielkiego powojennego wyżu demograficznego (przez kilkanaście lat po II wojnie światowej rocznie rodziło się nawet 600-800 tys. dzieci). To w praktyce oznacza, że dla przedsiębiorców zajmujących się pochówkiem zmarłych i różnymi usługami z tym związanymi nastały złote czasy.

—————

Gazeta przytacza niedawno opublikowany raport Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Łączna wartość usług w branży funeralnej świadczonych w szarej strefie (chodzi tutaj o zakłady kamieniarskie, usługi pogrzebowe, opłaty grabarskie, nielegalne przygotowywanie zwłok, nielegalny zakup drewna) to 1,38 mld zł.

Więcej:

https://www.forbes.pl/finanse/szara-strefa-na-cmentarzach-ile-traci-panstwo/lf56vs7

Źródło: Forbes.pl