search
menu menu_open

Firmy boją się niejasnych przepisów

18 listopada 2019

Firmy boją się niejasnych przepisów

Aż 76 proc. polskich przedsiębiorstw uważa, że niejasne lub niespójne przepisy będą w przyszłym roku negatywnie wpływały na prowadzenie biznesu. Zdaniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców priorytetem powinno stać się zapewnienie stabilności i przewidywalności stanowionego prawa. Federacja Przedsiębiorców Polskich ma receptę na poprawę legislacji

W ostatniej kadencji, w latach 2015-2019 Sejm uchwalił ponad 900 ustaw, z tego aż 198 w 2019 roku. Firma Grant Thorton szacuje, że w sumie w 2019 r. liczba stron nowych ustaw i rozporządzeń wyniesie 21 524. Część z nich już obowiązuje, np. rewolucyjne zmiany w postępowaniu przed sądami cywilnymi, a część wejdzie w życie w 2020 roku.

—————


Grzegorz Lang, radca prawny, dyrektor ds. prawnych Federacji Przedsiębiorców Polskich

przyznaje, że niepewność i niestabilność prawa to największa bariera rozwoju gospodarczego. Jego zdaniem do głównych wad przyjmowanego prawa należą zbyt krótkie okresy na przygotowanie się adresatów do nowych przepisów, czyli zbyt krótkie vacatio legis, zbyt pobieżne uzasadnienia, skomplikowane brzmienie przepisów. Jadwiga Emilewicz tuż po objęciu teki ministra rozwoju zapewniła, że jej resort będzie stać na staży dobrego stanowienia prawa, które nie będzie zaskakiwać przedsiębiorców i sprawi, że będą czuć się pewnie w polskiej rzeczywistości gospodarczej.

Więcej:

https://www.prawo.pl/biznes/firmy-boja-sie-niejasnych-przepisow-jak-mozna-poprawic-stan,495954.html

Źródło: Prawo.pl