search
menu menu_open

Jak wzmocnić zaufanie do systemu emerytalnego?

10 grudnia 2019

Jak wzmocnić zaufanie do systemu emerytalnego?

Pierwsza faza wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych wskazuje, że weźmie w nich udział około 40 proc. uprawnionych. Na decyzje Polaków negatywnie wpływają doświadczenia z OFE i niskie zaufanie do całego systemu emerytalnego. O tym w jaki sposób to zaufanie można przywrócić dyskutowali eksperci podczas debaty Interii.

Pełne dane dotyczące uczestnictwa w PPK w największych firmach poznamy w połowie grudnia. – Uważam, że partycypacja w okolicach 40 proc., pod warunkiem, że ostateczne dane potwierdzą ten poziom dla całego rynku, jest całkiem dobra, bo od początku tworzenia PPK zakładano, że będzie to proces wieloletni. Rzeczywiście nad podejściem Polaków do tego programu mocno ciążą doświadczenia z OFE.  Porównywanie OFE do PPK nie ma jednak żadnego uzasadnienia i jest „nie fair”, ponieważ to są kompletnie inne systemy. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy jest elementem systemu obowiązkowego, a drugi dobrowolnego i prywatnego. Niestety temat PPK został upolityczniony.

—————


Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

tłumaczy, że wprowadzenie programu PPK w przeciwieństwie do OFE, nie ma nic wspólnego z prywatyzacją systemu emerytalnego.

Więcej:

https://ppk.interia.pl/aktualnosci/news-jak-wzmocnic-zaufanie-do-systemu-emerytalnego,nId,3378767

Źródło: Interia.pl