search
menu menu_open

Polska firma znowu wyrzucona z budowy dróg

16 grudnia 2019

Polska firma znowu wyrzucona z budowy dróg

Tym razem poszło o wart 140 mln zł kontrakt na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13. Został podpisany w marcu 2018 r. z firmą Energopol Szczecin.

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), szczecińska firma po uzyskaniu zgody na budowę nie przystąpiła do prac. – Wykonawca nie zorganizował zaplecza sprzętowo-materiałowego, nie było również całości projektów wykonawczych i innych dokumentów niezbędnych do realizacji robót – poinformowała GDDKiA w piątek wieczorem. W rezultacie umowa została wypowiedziana z winy wykonawcy.

—————

Problemem dla wykonawców jest brak waloryzacji umów zwartych 2-3 lata temu. Według organizacji skupiających firmy budowlane, ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły pomiędzy pierwszym kwartałem 2016 r. a pierwszym kwartałem 2019 r. w granicach od 20 do nawet przeszło 60 proc. Z wyliczeń Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przy

Federacji Przedsiębiorców Polskich

wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat cement podrożał o 44 proc., asfalt o 62 proc., stal zbrojona o 53 proc. Do tego doszły podwyżki oleju napędowego o 28 proc., a także wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze budowlanym – 0 20 proc.

Więcej:

https://www.rp.pl/Transport/312149985-Polska-firma-znowu-wyrzucona-z-budowy-drog.html

Źródło: Rp.pl