search
menu menu_open

Duże podwyżki w budżetówce

15 stycznia 2020

Duże podwyżki w budżetówce

W tym roku niektóre grupy zawodowe mogą otrzymać nawet 15-proc. podwyżki – wynika z projektu budżetu na 2020 rok. To nadrabianie zaległości po latach posuchy – komentują związki zawodowe.

Wydatki na wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych (bez rezerw celowych) wyniosą w 2020 r. 40,5 mld zł. To o 5,3 mld zł, czyli aż o 15 proc. więcej niż w 2019 r. – czytamy w projekcie ustawy budżetowej na ten rok, nad którym obecnie pracuje Sejm.

—————


Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

: Wysoki wzrost wydatków na wynagrodzenia w jednostkach budżetowych wydawał się wręcz nieunikniony. Przez lata rząd oszczędzał na funduszu płac, w efekcie czego wynagrodzenia w sferze budżetowej zaczęły coraz mocniej odstawać od wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. By utrzymać pewne relacje płac i zatrzymać odpływ pracowników o wysokich kwalifikacjach, prędzej czy później tak duży skok wydatków musiał nastąpić. Polityka oszczędności na wzroście płac w jednostkach budżetowych przyniosła kasie państwa sporo pieniędzy, ale jej kontynuacja – w otoczeniu rosnącej inflacji i mocno rosnącego minimalnego wynagrodzenia, byłaby po prostu bardzo trudna.

Więcej:

https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/301149896-Duze-podwyzki-w-budzetowce.html

Źródło: Rzeczpospolita