search
menu menu_open

Emerytura bez podatku? Sejm na razie nie mówi nie

23 stycznia 2020

Emerytura bez podatku? Sejm na razie nie mówi nie

Odarte z PIT świadczenia dla seniorów mogłyby wzrosnąć nawet o ok. 20 proc. Problem w tym, że rozwiązanie firmowane przez PSL jest niezwykle kosztowne.

– To odpowiedź na najważniejsze oczekiwania emerytów i rencistów – mówi nam Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, który w środę przedstawiał w Sejmie, podczas I czytania, obywatelski projekt odpowiedniej ustawy. – Podnosi świadczenia w sposób systemowy, w przeciwieństwie do wyrywkowych, doraźnych rozwiązań rządu PiS. PiS wypłaca 13. czy obiecuje 14. emeryturę, a jednocześnie zabiera ludziom jeszcze więcej z podatków – wytyka.

—————

– Rozumiem postulat poprawy warunków życia osób najsłabiej uposażonych – komentuje z kolei

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. – Ale mamy już sporo tego typu inicjatyw. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, że podatek dochodowy od świadczeń ma swoje systemowe uzasadnienie. Składka ubezpieczeniowa, którą dziś odkładamy na przyszłość, jest nieopodatkowana, dopiero gdy przekształca się w świadczenie, podlega PIT – wyjaśnia. Zwolnienie emerytur z tego podatku oznaczałoby więc podwójne nieopodatkowanie pewnej kategorii dochodów, co byłoby szczególnym wyjątkiem.

Więcej:

https://www.rp.pl/Finanse/301229874-Emerytura-bez-podatku-Sejm-na-razie-nie-mowi-nie.html

Źródło: Rzeczpospolita