search
menu menu_open

Podwyżka płacy minimalnej nie wywołała popłochu w firmach

30 stycznia 2020

Podwyżka płacy minimalnej nie wywołała popłochu w firmach

Wpływ tegorocznej podwyżki płacy minimalnej na polską gospodarkę będzie niewielki. Nie należy z tego powodu oczekiwać ani istotnych zmian zatrudnienia, ani dużych podwyżek cen – twierdzą ekonomiści z NBP.

W ramach ostatniej edycji cokwartalnych badań wśród firm, prowadzonej w grudniu, NBP zadał im kilka pytań dotyczących reakcji na wzrost płacy minimalnej w 2020 r. o niemal 16 proc., do 2600 zł brutto. Większość przedsiębiorstw (56 proc.) zadeklarowała, że ta zmiana kosztów pracy nie wpłynie zauważalnie na ich kondycję. Około 40 proc. było innego zdania, ale według analityków NBP „nawet w tych przypadkach realne skutki podwyżki płacy minimalnej będą ograniczone, obejmujące co najwyżej kilkanaście procent respondentów, i to przeważnie firm małych”.

—————

Zdaniem

Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich

, wyniki ankietowych badań wśród firm nie mają wcale tak jednoznacznej wymowy, jak sugerują analitycy NBP. – Z SM NBP wynika, że rośnie odsetek firm postrzegających koszty pracy jako barierę rozwoju. Następuje to w sytuacji, gdy popyt na pracowników słabnie. Wydaje się więc, że to efekt wzrostu płacy minimalnej – tłumaczy Kozłowski. Dodaje, że w ostatnich latach najniższe płace w gospodarce w górę pchały siły rynkowe, takie jak niedobór pracowników na rynku. – Rola tych sił będzie słabła, a w rezultacie coraz większe będą makroekonomiczne konsekwencje podwyżek płacy minimalnej – mówi ekonomista FPP, przypominając, że zgodnie z rządowym planem najniższe ustawowe wynagrodzenie ma rosnąć w szybkim tempie do 2024 r., gdy osiągnie 4000 zł brutto.

Więcej:

https://www.parkiet.com/Gospodarka—-Kraj/301309988-Podwyzka-placy-minimalnej–nie-wywolala-poplochu-w-firmach.html

Źródło: Parkiet