search
menu menu_open

Płaca minimalna: Duża podwyżka, niewielkie konsekwencje?

31 stycznia 2020

Płaca minimalna: Duża podwyżka, niewielkie konsekwencje?

Największa od ponad dekady podwyżka płacy minimalnej będzie miała niewielki wpływ na polską gospodarkę. Nie podwyższy wyraźnie inflacji ani nie ograniczy popytu na pracowników.

Tak ekonomiści Narodowego Banku Polskiego zinterpretowali wyniki grudniowej ankiety wśród firm na temat ich oczekiwanej reakcji na podwyżkę płacy minimalnej w 2020 r. o niemal 16 proc., do 2600 zł brutto.

—————

Innego zdania jest Łukasz

Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. Według niego wyniki ankietowych badań wśród firm nie są jednoznaczne i można je interpretować inaczej, niż robią to analitycy NBP. – Z SM NBP wynika, że rośnie odsetek firm postrzegających koszty pracy jako barierę rozwoju. Następuje to w sytuacji, gdy popyt na pracowników słabnie. Wydaje się więc, że to efekt wzrostu płacy minimalnej – tłumaczy Kozłowski. Dodaje, że w ostatnich latach najniższe płace w gospodarce w górę pchały siły rynkowe, takie jak niedobór pracowników na rynku. – Rola tych sił będzie słabła, a w rezultacie coraz większe będą makroekonomiczne konsekwencje podwyżek płacy minimalnej – mówi ekonomista

FPP,

przypominając, że zgodnie z rządowym planem najniższe ustawowe wynagrodzenie ma rosnąć w szybkim tempie do 2024 r., gdy osiągnie 4000 zł brutto.

Więcej:

https://www.rp.pl/Gospodarka/301309989-Placa-minimalna-Duza-podwyzka-niewielkie-konsekwencje.html

Źródło: Rp.pl