search
menu menu_open

Wysoką inflację trzeba przeczekać

17 lutego 2020

Wysoką inflację trzeba przeczekać

Podwyżka stóp procentowych nie stłumiłaby inflacji, ale mogłaby zaszkodzić gospodarce, która i tak wyraźnie traci impet – uważa większość ekonomistów.

W styczniu inflacja w Polsce wyniosła 4,4 proc. rocznie, najwięcej od grudnia 2011 r. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy podskoczyła o 1,8 pkt proc. Tak gwałtownie wzrost cen przyspieszył wcześniej tylko raz, w 2002 r. W rezultacie przebił nie tylko cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc.), ale też wyraźnie przebił górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od tego celu (3,5 proc.). To pierwszy taki przypadek od 2012 r. A w najbliższych miesiącach wzrost cen może jeszcze przyspieszyć.

—————


Łukasz Kozłowski, ekonomista, Federacja Przedsiębiorców Polskich

:

RPP nie powinna podwyższać stóp procentowych na jednym z najbliższych posiedzeń. W mojej opinii byłoby to spóźnione, reaktywne działanie pod wpływem bieżących danych. W przeszłości, np. w maju 2012 r., takie nerwowe ruchy okazywały się błędem, z którego RPP musiała się później pospiesznie wycofywać. Słabnący w nadchodzących kwartałach popyt powinien ograniczyć wzrost cen w kategoriach bazowych, a fluktuacje cen energii i żywności są poza sferą oddziaływania polityki pieniężnej.


Więcej:

https://www.rp.pl/Finanse/302169944-Wysoka-inflacje-trzeba-przeczekac.html

Źródło: Rzeczpospolita