Opóźniona budowa dróg i kolei kosztuje nas zdrowie i miliardy złotych

26 lutego 2020

Opóźniona budowa dróg i kolei kosztuje nas zdrowie i miliardy złotych

Koszty społeczne i środowiskowe związane z opóźnieniem obecnie realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, można oszacować na wyemitowanie dodatkowych ponad 510 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery oraz ok. 2,1 mld zł strat z powodu opóźnień w transporcie osób i towarów.

Federacja Przedsiębiorców Polskich

oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej przedstawiły analizę braku waloryzacji kontraktów na prace budowlane.

Wynika z niej, że problemy rynku budowlanego prowadzą do m.in. tworzenia się zatorów płatniczych i mają negatywny wpływ na środowisko i poziom bezpieczeństwa drogowego.

– Doświadczenia załamania w branży budowlanej w latach 2011-2013 pokazują, że napięcia społeczne powodowane przez opóźnienia płatności na rzecz podwykonawców przybierają poważną skalę – wskazał

Marek Kowalski, przewodniczący FPP i prezes CALPE

.