search
menu menu_open

Biznes chce osłon przed uderzeniem wirusa

9 marca 2020

Biznes chce osłon przed uderzeniem wirusa
To państwo powinno pokryć straty firm dotkniętych efektami epidemii – uważają pracodawcy. I postulują pilną nowelizację specustawy antywirusowej.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z koronawirusem, podpisana w sobotę przez prezydenta, daje rządowi szczególne uprawnienia. Służby publiczne mogą wydawać tzw. polecenia także przedsiębiorstwom prywatnym, i to w formie ustnej czy elektronicznej. W ustawie nie określono dokładnie, jakich okoliczności mają dotyczyć te polecenia, ale zdaniem organizacji biznesowych może to być np. przymusowa kwarantanna całego biura czy nakaz wstrzymania działalności firmy produkcyjnej lub usługowej.

—————


Federacja Przedsiębiorców Polskich

uważa, że w tej kryzysowej sytuacji należy pójść jeszcze dalej. – Proponujemy, by ZUS przejął obowiązek pokrywania wszystkich zasiłków chorobowych osób cierpiących na dolegliwości takie jak przy koronawirusie, związane z niewydolnością dróg oddechowych. A więc nie tylko tych, które mają zwolnienie w wyniku decyzji służb sanitarnych czy też nie świadczą pracy z tytułu kwarantanny firmy – mówi „Rzeczpospolitej”

Łukasz Kozłowski z FPP

. – Do tego zasiłek powinien wynosić 100 proc. wynagrodzenia, a nie, jak obecnie, 80 proc. – dodaje. Wyjaśnia, że w ten sposób można ograniczyć powszechne zjawisko przychodzenia do pracy z objawami choroby, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii.

Więcej:

https://www.rp.pl/Biznes/303089963-Biznes-chce-oslon-przed-uderzeniem-wirusa.html

Źródło: Rzeczpospolita