Tarcza antykryzysowa musi być szybko wdrożona, bo biznes pada

19 marca 2020

Tarcza antykryzysowa musi być szybko wdrożona, bo biznes pada

Pakiet osłonowy przygotowany przez rząd i NBP, o wartości 212 mld zł, to szereg rozwiązań dotyczących ochrony rynku pracy i duże środki na płynność sektora finansowego. Ok. 60 mld zł ma pochodzić z budżetu państwa.

Polska w środę dołączyła do krajów uruchamiających potężny pakiet działań, które mają uchronić nas przed bankructwem setek tysięcy firm i likwidacją miliona miejsc pracy. Wszystko w odpowiedzi na zagrożenie, jakie walka z koronawirusem niesie dla gospodarki.

– Co do zapowiedzi odroczenia składek na ZUS nie jest jasne, czy rząd chce wyłącznie wykorzystać już obowiązujące przepisy, czy wprowadzić zmiany w obowiązujących procedurach – mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. – Uważamy, że szczególne przepisy w tym obszarze są potrzebne – dodaje. Chodzi np. o to, by płatnicy po okresie odroczenia płatności składek nie musieli zwracać wszystkich zaległości od razu. W ogóle większość propozycji ma charakter pomocy, którą trzeba będzie kiedyś oddać, co nie musi się podobać mikroprzedsiębiorcom.

Źródło: Parkiet