FPP postuluje zmiany prawne, umożliwiające pracodawcom wysyłanie załogi na urlop

1 kwietnia 2020

W obecnej sytuacji przedsiębiorcy powinni móc zmieniać termin urlopów i kierować pracowników na płatny wypoczynek już teraz, kiedy następuje spowolnienie działalności gospodarczej, uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Dlatego FPP postuluje zmiany prawne, umożliwiające pracodawcom wysyłanie pracowników na płatny urlop – obecnie pracownicy mogą, ale nie muszą wyrazić zgody na propozycję urlopu.

Federacja Przedsiębiorców Polskic

h (

FPP

) zwraca uwagę, że jednym ze sposobów poradzenia sobie z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa jest wykorzystanie przez pracowników płatnych urlopów wypoczynkowych. Pracodawca nie ma swobody w decydowaniu o urlopach i nie może indywidualnie zmieniać planów urlopowych – jednak pracownicy rozumiejąc nadzwyczajną sytuację mogą korzystać z urlopów, gdy pracodawca wystąpi z taką propozycją.

FPP

postuluje, że w obecnej sytuacji przedsiębiorcy powinni móc zmieniać termin urlopów i kierować pracowników na wypoczynek już teraz, kiedy następuje spowolnienie działalności gospodarczej. W ten sposób możliwe będzie przeczekanie trudnego okresu i zmniejszy się ryzyko masowego ograniczania zatrudnienia” – czytamy w komunikacie.

Źródło: Money.pl