Pracodawca nie może przestać płacić pracownikom tylko dlatego, że sam nie zarabia
15 kwietnia 2020
Wielu pracodawców, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w związku z koronawirusem, nie wypłaciło – do 10 kwietnia – pensji swoim pracownikom. Eksperci ostrzegają: zamknięcie sklepu, pubu czy restauracji to nie jest przestój ekonomiczny, i nie może być powodem do niepłacenia wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę. Tym bardziej, że tacy pracownicy nie mają przecież prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Serwis Prawo.pl otrzymuje coraz więcej sygnałów o tym, że pracodawcy, którzy nie prowadzą działalności, nie zapłacili swoim załogom.
—————
– Obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia pracownikowi. To, że załoga nie pracuje, nie zwalnia pracodawcy z tego obowiązku – mówi
prof. dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska,
wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim,
ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)
oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak podkreśla, usprawiedliwieniem nie jest to, że panuje epidemia koronawirusa a pracodawca ma zamknięty biznes i nie zarabia. Potwierdza to orzecznictwo sądowe. Zdaniem Sądu Najwyższego, pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, nawet jeśli nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia z przyczyn przez siebie niezawinionych (wyrok z 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99).
Więcej:
https://www.prawo.pl/kadry/brak-wyplaty-wynagrodzenia-pracownikowi-do-10-nie-moze-byc,499512.html