Pracodawca nie może przestać płacić pracownikom tylko dlatego, że sam nie zarabia

15 kwietnia 2020

Wielu pracodawców, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w związku z koronawirusem, nie wypłaciło – do 10 kwietnia – pensji swoim pracownikom. Eksperci ostrzegają: zamknięcie sklepu, pubu czy restauracji to nie jest przestój ekonomiczny, i nie może być powodem do niepłacenia wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę. Tym bardziej, że tacy pracownicy nie mają przecież prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Serwis Prawo.pl otrzymuje coraz więcej sygnałów o tym, że pracodawcy, którzy nie prowadzą działalności, nie zapłacili swoim załogom.

– Obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia pracownikowi. To, że załoga nie pracuje, nie zwalnia pracodawcy z tego obowiązku – mówi

prof. dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska,

wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim,

ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak podkreśla, usprawiedliwieniem nie jest to, że panuje epidemia koronawirusa a pracodawca ma zamknięty biznes i nie zarabia. Potwierdza to orzecznictwo sądowe. Zdaniem Sądu Najwyższego, pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, nawet jeśli nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia z przyczyn przez siebie niezawinionych (wyrok z 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99).

Źródło: Prawo.pl