search
menu menu_open

Koronawirus na świecie. Urny z prochami zmarłych mogą być już sprowadzane do Polski

17 kwietnia 2020

Koronawirus na świecie. Urny z prochami zmarłych mogą być już sprowadzane do Polski

Dramat rodzin Polaków zmarłych za granicą w czasie epidemii koronawirusa. W jaki sposób zorganizować pochówek przy obowiązujących restrykcjach? – Po naszym wniosku możemy już sprowadzać do Polski urny z prochami – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dyrektor ds. dialogu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) Sylwia Szczepańska.


Kto poprosił Państwa o pomoc w sprawie sprowadzania zwłok i szczątków ludzkich z zagranicy?Zakaz w tej sprawie wprowadzono na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca. Praktycznie od razu zaczęły spływać do nas informacje od rodzin za pośrednictwem naszych członków, przedsiębiorców pogrzebowych z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej o tym, że w żaden sposób nie da się sprowadzić zza granicy ani pochować w Polsce zwłok bliskich. Warto powiedzieć, że nie chodziło tu tylko o osoby zmarłe z powodu zakażenia COVID-19. W związku z tym interweniowaliśmy u Głównego Inspektora Sanitarnego, który przyznał nam rację i stwierdził, że odblokowanie możliwości sprowadzania do Polski spopielałych zwłok – bo takie rozwiązanie zaproponowaliśmy – będzie bezpieczne. 7 kwietnia zostało uchwalone nowe rozporządzenie, które zezwala na przewóz urn.

Więcej:

https://polskatimes.pl/koronawirus-na-swiecie-urny-z-prochami-zmarlych-moga-byc-juz-sprowadzane-do-polski/ar/c1-14921384

Źródło: Polskatimes.pl