search
menu menu_open

Więcej firm skorzysta z ulgi w ZUS

29 kwietnia 2020

Więcej firm skorzysta z ulgi w ZUS

Poszerzy się grupa przedsiębiorców, którzy będą zwolnieni z opłacanie składek ZUS. Wprowadzi ją nowelizacja Tarczy antykryzysowej, bo rząd w końcu uwzględnił to na co eksperci zwracali uwagę od dawna, czyli na problem związany z ustanowieniem kryterium przychodowego bez uwzględniania dochodu.

W projekcie nowelizacji ustawy o twz. tarczy antykryzysowej, która właśnie trafiła do Sejmu (zajmie się nim na jutrzejszym posiedzeniu), są zmiany, które poszerzą grupę przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składek. Obecnie ze zwolnienia mogą skorzystać samozatrudnieni, których miesięczny przychód nie przekracza 300 proc. średniego wynagrodzenia i jest to ok. 15,6 tys. zł.

—————

– Nie ulega wątpliwości, że kryterium dochodowe jest właściwsze przy ocenie sytuacji finansowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą i jego uwzględnienie w projektowanych przepisach należy ocenić pozytywnie jako krok we właściwym kierunku. Wydaje mi się, że należałoby jednak brać pod uwagę dochód z działalności gospodarczej uzyskany w bieżącym lub ostatnim okresie, a nie za luty 2020 r. To, że ktoś osiągał dochód wyższy niż 7 tys. zł w lutym nie wyklucza bowiem przypadku, w którym w marcu i w kwietniu jego dochody bardzo znacząco zmalały, być może nawet do zera lub zamieniły się w stratę, na skutek wybuchu pandemii – mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://biznes.interia.pl/firma/news-wiecej-firm-skorzysta-z-ulgi-w-zus,nId,4465484

Źródło: Interia.pl