search
menu menu_open

Postojowe dla zleceniobiorców nadal pełne niejasności

6 maja 2020

Postojowe dla zleceniobiorców nadal pełne niejasności

Osoby, które podpisują umowy-zlecenia lub o dzieło co miesiąc, nie stracą prawa do kolejnego świadczenia. Data zawarcia umowy jest podawana tylko we wniosku o pierwszą wypłatę postojowego – wyjaśnia ZUS.

18 kwietnia weszła w życie tarcza 2.0, czyli ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695). Wprowadziła ona zmiany w niektórych obowiązujących wcześniej instrumentach wsparcia, m.in. w świadczeniu postojowym. Oprócz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mogą się o nie ubiegać osoby wykonujące umowę cywilnoprawną (agencyjną, zlecenia, inną o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz umowę o dzieło), którą zawarły przed 1 kwietnia. Wcześniej musiała to być umowa zawarta przed 1 lutego.

– Dla zleceniobiorców przesunięcie tej daty to dobre rozwiązanie, bo poszerzyło krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia postojowego. Na epidemii ucierpiały przecież także osoby, które zawarły umowy po 1 lutego – wskazuje

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1474664,postojowe-dla-zleceniobiorcow-tarcze-antykryzysowe.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna