search
menu menu_open

Handel w niedziele wróci? Niedziele handlowe nadal sporne. Solidarność: „To oburzająca ingerencja w obywatelską inicjatywę”

9 czerwca 2020

Handel w niedziele wróci? Niedziele handlowe nadal sporne. Solidarność: „To oburzająca ingerencja w obywatelską inicjatywę”

NSZZ Solidarność nie zgadza się na przywrócenie handlu w niedzielę, o co apeluje wiele organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Według nich, niedzielna sprzedaż bez ograniczeń byłaby wsparciem dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa.

Przywrócenie handlu popiera też m.in. Forum Związków Zawodowych. Jak wskazuje FZZ, „odmrażanie” zakazu powinno dziać się stopniowo i przy założeniu, że osoby zatrudnione w sklepach uzyskają prawo do dwóch niedziel wolnych od pracy.

—————

Zniesienia ograniczeń chce też Rada Przedsiębiorczości

„Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów. Już wiemy, że w tym roku wyniki finansowe wielu firm związanych z handlem, ale też dystrybucją, będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka. Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota” – czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości, w skład której wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Więcej:

https://polskatimes.pl/handel-w-niedziele-wroci-niedziele-handlowe-nadal-sporne-solidarnosc-to-oburzajaca-ingerencja-w-obywatelska-inicjatywe/ar/c3-15012894

Źródło: Polskatimes.pl