search
menu menu_open

Tarcze pomocowe mogą kosztować mniej

18 czerwca 2020

Tarcze pomocowe mogą kosztować mniej
Możliwe, że firmy nie wykorzystają całej puli wsparcia antykryzysowego. Jeśli pojawią się oszczędności, lepiej zachować je na czarną godzinę, np. drugą falę pandemii – radzą ekonomiści.

– Koszty programów mogą być mniejsze, niż zakładaliśmy – mówił minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, w kontekście zakładanych wydatków państwa na tarcze antykryzysowe. W ten sposób sugerował, że pula pieniędzy w ramach różnych programów pomocowych nie zostanie w pełni wykorzystana.

—————


Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Jeśli przedsiębiorstwa nie wykorzystają całej puli pomocy, najbardziej naturalnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz innych funduszy i instytucji zaangażowanych w realizację tarcz antykryzysowych. Reakcja na kryzys pandemiczny wymagała dużego wzrostu zadłużania państwa, a z tym długiem będziemy musieli się borykać przez następne lata. Im więc mniejszy, tym lepiej. Poza tym nieprzewidywalny rozwój pandemii koronawirusa w Polsce nakazuje ostrożne podejście do wydatków państwa. Jeśli obecnie nie ma palących potrzeb, a moim zdaniem nie ma, to lepiej zbudować sobie rezerwy, jeśli chodzi o zdolności pożyczkowe, w razie sytuacji kryzysowej.

Więcej:

https://www.rp.pl/Gospodarka/306179879-Tarcze-pomocowe-moga-kosztowac-mniej.html

Źródło: Rzeczpospolita