search
menu menu_open

Druzgocąca sytuacja pracowników. Ponad pół miliona osób mogło stracić pracę przez COVID-19

19 czerwca 2020

Druzgocąca sytuacja pracowników. Ponad pół miliona osób mogło stracić pracę przez COVID-19

W maju ubyło ok. 85 tys. etatów – szacują Pracodawcy RP. Od wybuchu epidemii koronawirusa w samym sektorze przedsiębiorstw bez pracy zostało ponad 272 tys. osób. To prawie dwa razy więcej niż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Jedną z konsekwencji koronawirusa w Polsce jest malejący poziom zatrudnienia. W trzy miesiące w średnich i dużych firmach zniknęło ćwierć miliona etatów, co stanowi 4,2% miejsc pracy. Do tego dochodzą dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach, wybranych sektorach, na umowie zlecenie i umowie o dzieło. (Na 16 milionów wszystkich pracujących przypada 6,2 milionów osób zatrudnionych poza sektorem przedsiębiorstw.)

W maju liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 1,4%, w porównaniu z kwietniem oraz o 3,2%, w porównaniu z majem zeszłego roku. W kwietniu bez pracy zostały 153 tys. osób z sektora przedsiębiorstw. Ubytek 85 tys. etatów z maja, gdy rozpoczęło się odmrażanie gospodarki, napawa pesymizmem. Wskazuje na to m.in.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://strefabiznesu.pl/druzgocaca-sytuacja-pracownikow-ponad-pol-miliona-osob-moglo-stracic-prace-przez-covid19/ar/c10-15033732

Źródło: Strefabiznesu.pl