search
menu menu_open

Można zwiększyć zasiłek pogrzebowy do 4500 zł

9 lipca 2020

Można zwiększyć zasiłek pogrzebowy do 4500 zł

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują na możliwe efektywne ograniczenie szarej strefy w usługach pogrzebowych, która sięga 950 mln zł rocznie.

Wystarczy rozszerzyć obowiązek dokumentowania wydatków związanych z pogrzebem na wszystkie osoby, łącznie z członkami rodzin. W sposób automatyczny wyeliminowałoby to nieuczciwe podmioty, ponieważ brak faktur zamykałby drogę do otrzymania zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS oraz pozostałe instytucje zabezpieczenia społecznego.

—————

Natomiast w przypadku organizacji pogrzebu przez członków rodziny, kwota ta jest przyznawana bez konieczności udokumentowania jakichkolwiek kosztów.

Sprawia to, że rodzina zmarłej osoby nie ma jakiejkolwiek motywacji do domagania się faktur za wykonane usługi pogrzebowe – a wręcz nie udokumentowanie tej transakcji oraz obniżenie ceny o należny VAT może być postrzegane jako bardziej opłacalne” – mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE)

.

Więcej:

https://biznes.interia.pl/finanse/news-mozna-zwiekszyc-zasilek-pogrzebowy-do-4500-zl,nId,4599941

Źródło: Interia.pl