search
menu menu_open

Tarcza antykryzysowa. ZUS planuje skontrolować przedsiębiorców, którzy otrzymali pomoc

10 lipca 2020

Tarcza antykryzysowa. ZUS planuje skontrolować przedsiębiorców, którzy otrzymali pomoc
ZUS planuje – po zakończeniu epidemii – rozpocząć kontrolę firm, które otrzymały pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Eksperci tłumaczą, że największe obawy powinni mieć przedsiębiorcy, którzy podali we wnioskach nieprawdziwe informacje.

Rząd w ramach tarczy antykryzysowej przygotował kilka rozwiązań mających na celu pomoc osobom, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy najczęściej decydowali się skorzystać z trzymiesięcznego zawieszenia składek ZUS oraz świadczenia postojowego. ZUS wydał na ten cel kilkanaście miliardów złotych. Pod koniec czerwca Zakład informował o tym, że przyznał wnioski o zwolnienie z opłacania składek na kwotę ponad 11 mld zł, akceptując 1,4 mln wniosków. Koszty wypłaty świadczeń postojowych to z kolei wydatek rzędu 3,2 mld zł (stan na 18 czerwca).

—————

Największe problemy będą mieli ci, którzy z premedytacją podali nieprawdziwe informacje dotyczące zwolnienia ze składek. Według nich ZUS może być bardziej dociekliwy w kwestii świadczenia postojowego. – Chodzi w szczególności o kolejne (drugie i trzecie) świadczenie, gdzie ZUS bazuje na oświadczeniu, że sytuacja względem pierwszego wniosku nie uległa poprawie. Tutaj jest najwięcej wątpliwości interpretacyjnych – tłumaczy

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26109960,tarcza-antykryzysowa-zus-planuje-skontrolowac-przedsiebiorcow.html

Źródło: Gazeta.pl