search
menu menu_open

Co piąty młody Polak przymierza się do emigracji

30 lipca 2020

Co piąty młody Polak przymierza się do emigracji

Wśród osób z pokolenia Y (w wieku 25–34 lat) chętnych do wyjazdu zarobkowego za granicę jest prawie dwukrotnie więcej niż wśród ogółu badanych.

Młodzi mężczyźni z wykształceniem średnim i zawodowym, w tym często ci, którzy stracili w wyniku pandemii pracę w kraju – tak można określić profil potencjalnego emigranta zarobkowego na podstawie przeprowadzonego na przełomie czerwca i lipca br. badania agencji zatrudnienia Work Service, które zrealizowała firma Kantar Polska. Według niego niemal co dziesiąty z dorosłych Polaków (9,9 proc.) przymierza się do emigracji zarobkowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

—————


Łukasz Kozłowski, główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, zwraca uwagę, że plany migracyjne Polaków ogranicza niepewność, a także świadomość, że kryzys związany z pandemią koronawirusa dotyka całego świata, a niektóre zachodnie kraje radzą sobie z tym gorzej niż Polska. W rezultacie nie grozi nam obecnie tak duża fala emigracji jak po kryzysie finansowym. Wtedy w latach 2010–2016 wyemigrowało ponad pół miliona Polaków. Zdaniem Kozłowskiego ryzyko masowej emigracji mogłoby wzrosnąć, gdyby polska gospodarka radziła sobie z kryzysem dużo gorzej niż inne kraje.

Więcej:

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/307299882-Co-piaty-mlody-Polak-przymierza-sie-do-emigracji.html

Źródło: Rzeczpospolita