Rynek pracy: Cudzoziemcy wracają do Polski. Na razie powoli

14 sierpnia 2020

Rynek pracy: Cudzoziemcy wracają do Polski. Na razie powoli

Na koniec lipca w ZUS było zarejestrowanych 628 tys. obcokrajowców. To o 22 tys. więcej niż w czerwcu, ale wciąż o 42 tys. mniej niż w lutym – wynika z danych organu rentowego, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych wszystkie osoby, które są m.in. pracownikami, zleceniobiorcami, prowadzącymi pozarolniczą działalność, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ubezpieczeniom tym (poza szczególnymi przypadkami) podlegają również cudzoziemcy, którzy wykonują legalną pracę w Polsce.

W ostatnim czasie zanotowaliśmy zmniejszenie liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. – To efekt sytuacji związanej z koronawirusem – tłumaczy

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Zaznacza, że obcokrajowcy zawsze są bardziej narażeni na niekorzystne zjawiska na rynku pracy.

Źródło: Interia.pl