Pełne oskładkowanie umów zlecenia „dotknie ubezpieczonych i zarobią mniej”. Opinie o rządowym planie
15 września 2020
Pełne oskładkowanie umów zlecenia – to jedno z rozwiązań, które analizuje rząd. – Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek – mówi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.
O tym, że rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia napisała „Rzeczpospolita”. Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku, a wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem i działalnością gospodarczą.
—————
– Przepisy dotyczące tego, które umowy mogą być oskładkowane, a które nie, to bardzo grząski grunt prawny. Usunięcie zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych przyczyniłoby się do stworzenia bardziej przejrzystego systemu. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek – powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich
.