search
menu menu_open

Polacy za wprowadzeniem kaucji za opakowania. Kiedy to nastąpi?

16 września 2020

Polacy za wprowadzeniem kaucji za opakowania. Kiedy to nastąpi?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że jeden powszechny system kaucyjny powinien być scentralizowany, oparty na niezależnym operatorze zarządzającym, podlegać kontroli publicznej i mieć charakter non-profit.

Według badań Ibris 86 proc. Polaków oczekuje, że Rząd wprowadzi system kaucji za opakowania jak najszybciej. Wprowadzenie systemu kaucyjnego popiera aż 95 proc. Polaków.

—————

„Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć prace nad wprowadzeniem jednego, powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce – zbudowanie efektywnego rozwiązania wymaga współpracy wielu instytucji i podmiotów na działających na rynku. Należy podkreślić, że system przede wszystkim powinien być właściwie zarządzany, mieć charakter niekomercyjny i być finansowany przez producentów napojów. Polacy bardzo pozytywnie odnoszą się do wprowadzenia systemu kaucyjnego i wręcz oczekują, że nastąpi to jak najszybciej. Oczekujemy, że Rząd jak najszybciej rozpocznie konsultacje w tej kwestii. To szansa na mniejszą ilość śmieci – w tym w lasach, rzekach i na plażach oraz na budowanie odpowiedzialności ekologicznej wśród Polaków” – komentuje Sylwia Szczepańska, dyrektor ds. dialogu

Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych

i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Więcej:

http://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/polacy-za-wprowadzeniem-kaucji-za-opakowania-kiedy-to-nastapi

Źródło: Wiadomoscihandlowe.pl