System kaucyjny w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producentów – sposób na recykling opakowań

22 września 2020

Problem recyklingu opakowań produktów FMCG może rozwiązać dobry system kaucyjny, oparty na rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zmusi ich do przeprojektowania opakowań oraz do zorganizowania skutecznego systemu zbiórki, ponownego wykorzystania i recyklingu wprowadzanych na rynek opakowań – mówi ekspertka FPP.

Naszym głównym problemem, jako konsumentów, jest przede wszystkim produkcja zbyt dużej ilości śmieci. Problem ten widać bardzo dokładnie, kiedy kupujemy na przykład krem. Produkt jest zapakowany w szklany pojemniczek, przykryty kawałkiem folii aluminiowej, a następnie zakręcony plastikową zakrętką. Cały pojemnik włożony jest do tekturowego pudełka, które jeszcze dodatkowo zabezpieczone jest folią. Każdy z tych śmieci należy do innych frakcji – wymaga innego przetworzenia i odpowiedniego sortowania. To konsument musi coś z tym śmieciem zrobić i odpowiednio wprowadzić go do komunalnego systemu odpadów. Tymczasem odpowiedzialność powinna leżeć po stronie producenta.

– W systemie recyklingu, odzysku i segregacji śmieci kluczowe jest wplecenie odpowiedzialności producenta za opakowania, które do tego systemu wprowadza – powiedziała serwisowi eNewsroom

Sylwia Szczepańska, dyrektor ds. dialogu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

.

Źródło: Wiadomoscihandlowe.pl