Kto zyskuje, a kto wciąż traci na pandemii

25 września 2020

Kto zyskuje, a kto wciąż traci na pandemii

Choć największy związany z lockdownem wstrząs już minął, w wielu przedsiębiorstwach pracowników nadal nie przybywa.

Produkcja odzieży, tekstyliów i wyrobów ze skóry, fabryki samochodów oraz maszyn i urządzeń, a także firmy świadczące usługi ochroniarskie i sprzątające – to branże, które najmocniej tną zatrudnienie. Liczba pracujących w tego typu przedsiębiorstwach okazuje się aż o 4–9 proc. niższa niż w sierpniu ub.r., podczas gdy ogółem w sektorze przedsiębiorstw spadek wyniósł 0,8 proc. – wynika z ostatnich danych GUS.

————–

– Pandemia nie uderzyła w całą gospodarkę równo, niektóre branże mocniej odczuwają spadek popytu na ich produkty czy usługi – mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. – Oczywiście przekłada się to na sytuację pracowników w tych branżach. Brak znaczącej poprawy z porównaniu z najbardziej kryzysowym momentem czy niepewność przyszłości często oznaczają konieczność redukcji zatrudnienia – wyjaśnia.

Źródło: Rzeczpospolita