Mimo większego ryzyka coraz więcej osób pracuje na swoim

28 września 2020

Mimo większego ryzyka coraz więcej osób pracuje na swoim

To nie jest ani ucieczka na samozatrudnienie, ani wybuch przedsiębiorczości. Zmiany strukturalne na rynku zachęcają więcej pracowników, by wzięli sprawy w swoje ręce.

W II kwartale tego roku na własny rachunek pracowało już nieco ponad 1,3 mln osób – wynika z najnowszych Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności. To osoby w wieku 15–65 lat, które są samozatrudnione, czyli nie zatrudniają innych pracowników, ale prowadzą jakąś formę działalności gospodarczej (choć nie zawsze musi to być zarejestrowana jednoosobowa firma) poza rolnictwem.

Czy w takim razie kryzys związany z pandemią zmusił Polaków do ucieczki w samozatrudnienie? – To za dużo powiedziane – ocenia

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. – Można znaleźć kilka przyczyn wzrostu liczby samozatrudnionych – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita